Bölcsészettudományi Kar
ÚJKORTÖRTÉNETI TANSZÉK

Mária Terézia 300

A Mária Terézia-emlékév rendezvényei

Idén emlékezett meg a történésszakma Mária Terézia születésének 300. évfordulójáról. Ebből az alkalomból több olyan tudományos rendezvény is zajlott, amelynek a PTE Újkortörténeti Tanszéke is részese volt.

2017. november 9-én és 10-én került megrendezésre a Maria Theresia, „König von Ungarn” (Mária Terézia, Magyarország „királya”) című konferencia Bécsben, a Bécsi Magyar Történeti Intézet szervezésében. A rendezvényen Gőzsy Zoltán tanszékvezető Die Relevanz und die Rolle der Bischöfe unter der Regierung von Maria Theresia in Ungarn (A püspökök jelentősége és szerepe Magyarországon Mária Terézia uralkodása alatt), Forgó András pedig Maria Theresia und der katholische Klerus Ungarns. Von einer Partnerschaft zur Konfrontation? (Mária Terézia és a magyarországi katolikus klérus. Együttműködésből konfrontáció?) címmel tartott előadást.

2017. november 22-én, Budapesten, az Országos Levéltár épületében került sor a Magyar Nemzeti Levéltár, a Magyar 18. Század-kutató Társaság, valamint a PTE Újkortörténeti Tanszékének együttműködésével szervezett, Államférfiak Mária Terézia szolgálatában című konferenciára, amely az uralkodónő mellett a 240 évvel ezelőtt elhunyt Klimo György pécsi püspökről is megemlékezett. Itt Gőzsy Zoltán Az egyházi tisztségviselőkkel kapcsolatos elvárások és minták Mária Terézia idején címmel tartott előadást, Forgó András pedig a Klimo püspökről megemlékező szekciót vezette.

2017. november 30-án, Egerben került sor az uralkodónő születésének kerek évfordulója alkalmából rendezett emlékülésre az Eszterházy Károly Egyetem szervezésében, Mária Terézia, Magyarország királynője címmel. Itt Forgó András tartott előadást Eszterházy Károly egri püspök politikai tevékenységéről.